Evžen

Dnes už to není co to bývalo. Není pomalu do čeho zobnout a všichni tady jsme už ze všeho otrávení. To Vám tedy řeknu. Ale pamatuji lepší časy. Bývalo kdysi dost pro každého. Ale Evžen je spokojený. Ten si libuje. Pyšně si vykračuje na nejvyvýšenějším místě , aby ho každý dobře viděl a natřásá se a všem dává najevo jak je vznešený a důležitý. Evžen nám všem vládne má o sobě vysoké mínění. Jak by taky ne, má všeho hojnost, protože si hodně nahrabal. Nahrabal si tolik, že nám všem ostatním se o tom ani nesní. Evžen je nejchytřejší a  nejschopnější a taky nejkrásnější. Je vznešeného původu a my ostatní jsme pro něj jenom plebs. Blahosklonně nám občas něco povolí, aby se neřeklo. Ale většinou jen chce, abychom se víc snažili a víc dávali a uvědomovali si, že doba je zlá a všichni se musíme uskromnit. On se ale uskromnit nemusí, naopak. On je něco víc než my, tak pro něj to neplatí. Navíc má velikou zodpovědnost a díky své moudrosti on jediný ví jak na to. Bez něj bychom se měli ještě mnohem hůř. To nám stále připomíná. Evžen je na nás přísný, ale jak sám říká, spravedlivý. Když se mu zdá, že má něčeho málo, tak si pořádně přidá, aby si dopřál a nám to ubere. To je spravedlivé a správné, protože my nejsme tak důležití jak Evžen. Všechno nám vždycky vysvětlí a my mu věříme. Musíme mu věřit, protože stejně nemáme na výběr. Hlavně nám vždycky vysvětluje a zdůrazňuje, že jsme naprosto svobodní a může se svobodně rozhodovat. Jen jaksi není z čeho vybírat, ale to není Evženova chyba.

 Já jsem Emanuel a jsem kohout. Evžen je taky kohout. A ostatní jsou slepice a všichni žijeme na jednom malém pokakaném dvorku. Evžen trůní na vyvýšeném místě uprostřed hromady hnoje a vládne. To víte, že mě to štve, že si slepice vybrali Evžena a ne mě. Kdyby ten Evžen si alespoň dal poradit. Ale to ne! Tuhle jsem mu řekl: „Evžene, kolem kurníku se potuluje liška a určitě si brousí zuby na nějakou tu slepičku či kuřata. Musíme s tím něco udělat“. Evžen nic. Jen se tak po mě ohlédl, jako co si to dovoluju něco povídat, když on všechno ví a má to pod kontrolou. Žádná odpověď. Některé slepice začaly reptat a říkaly, že mají strach z lišky a co si jen počnou, když jim liška ukradne kuřata. Evžen nic. Ani slovo. Tak začaly reptat další slepice a stěžovaly si hlupačky jedny, že není kde nahrabat zrní, že je ho málo. Evžen zase nic, jen se ostrým pohledem ujistil, že jeho bohaté zásoby zrna jsou chválabohu nedotčeny a pro jistotu si notně zavdal do volete. Pak už reptaly skoro všechny slepice a Evžen jim řekl: „Jen si reptejte, máte na to právo, jste svobodní a můžete si reptat jak chcete.“ Některé slepice jsou Evženovy favoritky a těm je dovoleno všechno. Klidně berou těm ostatním, aby měly víc a když si ty okradené stěžují, tak Evžen řekne: „To se řádně vyšetří.“ Jenže se nikdy nic nezjistí a tak se s tím nedá nic dělat. A většina slepic už nemá téměř co zobat.

A tak jsem sebral odvahu a jako druhý kohout na hnojníku jsem před ostatními  Evženovi všechno od plic řekl a zastal se těch nejslabších slepic a taky jsem mu řekl, že to takhle dál nejde, že musíme dát hlavy dohromady a něco společně vymyslet, aby se nám na tom dvorku zas všem dobře žilo. Dal jsem si s tím svým projevem opravdu práci a všechno jsem řádně a pečlivě vysvětlit a říkal jsem si, že po tomhle snad i ten Evžen se chytne za nos ( pardon- za zobák )  Jenže Evžen nic. Vůbec nic. Teprve po dlouhé době, až si dosytnosti nacpal tlusté břicho svým zrním a zobákem si náležitě nablýskal své peří, tak prohlásil: „Já chápu, že se chce Emanuel zviditelnit. Závidí mi, že já tady vládnu. Vlastně jsem ani neposlouchal co říká, protože vím, že to není důležité co říká a taky mě to nezajímá. Já vím všechno nejlíp a já všemu nejlíp rozumím. Ať si jen povídá co chce, má na to právo a právo já ctím“. Koukal jsem vám na toho Evžena s otevřeným zobákem a nechtěl věřit vlastním uším. Tak on mě vlastně ani neposlouchal? Takže on vlastně ani neví, co se děje na jeho vlastním dvoře! A to jsem si s tím dal tolik práce!

A tak jsem usoudil, že asi nemá cenu tomu Evženovi něco říkat. No uznejte. Jenže co budeme na tom našem dvoře dělat, to nevím. Minulý týden už chcípla jedna slepice hlady a  kolem kurníku pořád obchází ta liška….       

Napsat komentář